Mi a különbség az egyedileg készített és az öntvény alapú ékszerek között?
A tűzzománcozott ékszer elkészítése két nagyobb munkafázisból áll: az ékszeralap elkészítése és a zománcozás. Az ékszerek zománcozása nem egyszerűsíthető, igen aprólékos folyamat, mivel minden darab egyesével, kézzel készül, de az ékszeralap elkészítése az öntési technikával némileg egyszerűsíthetőbb.
Ha szeretnél beágyazott tűzzománc ékszert vásárolni tőlem, két lehetőséged van:
- választhatsz az áruházban található, általam már előzőleg elkészített mintájú ékszerek közül,
- elkészíttethetsz egy egyedi minta alapján készült ékszert, olyat amilyen valószínűleg senki másnak nem lesz!
Ahhoz, hogy értsd miért van a kettő között különbség, engedd meg, hogy néhány mondatban elmondjam, hogyan készülnek a beágyazott zománc ékszereim (ha nagyobb részltességgel szeretnél erről olvasni, látogass el ide)
- először rézből vagy ezüstből elkészítem az ékszeralapot. Ez a minta kifűrészelésével, kireszelésével kezdődik (ez egy hosszabb folyamat, akár 2-3 napig is eltarthat, de nagyon bonyolult, vagy apró mintához esetleg lézer segítségét is igénybe vehetjük)
- ezt a „váz”-at keményforrasztással – ezüstből készült forrasszal - felforrasztom az alaplemezre
- a végén a kontúrokat körbefűrészelem, reszelem, készre csiszolom.
Innen válik ketté, a folyamat:
1. Ha egyedi – egy példányban készült – ékszert szeretnél, akkor egyenesen ezt az alapot fogom tűzzománcozni. Ilyenkor az alapot abból a fémből kell készíteni, melyből majd a kész tűzzománcékszerünket szeretnénk (kizárólag ezüstből készítek ilyen egyedi ékszert), és a forrasztás során olyan forrasztó anyagot kell használni, ami kibírja a tűzzománcozás során alkalmazott 770-820 C-os hőmérsékletet (magas olvadáspontú, nagyobb tisztaságú ezüst forraszt).
2. Ha egyszerre vagy a későbbiek során több darabban szeretnéd az ékszert elkészíttetni, akkor a fent leírt módon elkészített ékszeralap mesterdarabként funkcionál, melyet elviszek az öntőhöz, aki gumi öntőformát készít belőle. Az öntőforma felhasználásával ezt követően - szinte korlátlan számban önthető majd belőle bronz, és ezüst ékszeralap. Ennek a módszernek az az előnye, hogy nem kell minden alkalommal egyesével kifűrészelni az alapokat, hiszen az öntéssel lényegesen leegyszerűsíthető és lerövidíthető a munka azon szakasza, melyben a további ékszeralapok készülnének. Az öntvények kidolgozása rövidebb munkafolyamat, így ezen ékszerek elkészítése gazdaságosabb, mint a teljesen egyedi ékszer kézzel való elkészítése.