Ha már nem elég a plain zománcozás, rekeszeljünk!
Mi is az a rekeszzománc?
A rekeszzománc (Cloisonné) egy olyan ötvöszománc technika, melynek során a fémtárgyak felületére rögzített vékony fémből készült határolókból mintát "rajzolunk", majd az általuk határolt rekeszekbe töltjük a zománcot. A rekeszzománc készítése igen aprólékos és időigényes, ha szép végeredményt szeretnénk, precizitást igénylő munkafolyamat.
- vékony, lapos fémcsíkok,
- hengeres drótszálak,
- vagy két hengeres drótszálból készült sodrony is (mely a történelem során Erdélyi vagy sodronyzománcként vált ismertté).
Hogyan készül a rekeszzománc ékszer?
A már leírt módon ékszerünket papíron megtervezzük.
A kezdetekkor még hengeres rekeszeket használtam, melyet a későbbi tanulmányaim alkalmával a vékony, lapos rekeszekre váltottam, mert - szerintem - azzal elegánsabb hatás érhető el, finomabb, részletesebb formák alakíthatóak ki.
A lapos fémcsíkok hengerléssel készülnek drótszálból. A fémcsíkok méretre hengerlése, lágyítása és tisztítása után a sablonra helyezve fogó, csipesz vagy hajlítóvilla segítségével hajtogassuk ki a megrajzolt vonalak mentén a mintát.
A minta vázszerkezetének kihajtogatása után tegyük azt félre, és készítsük elő az alapot.
A rekeszzománc ékszer alapjának elkészítése
Az ékszer alapjául szolgáló fémlemezt a zománcozás előtt méretre fűrészelünk, ha szükséges domborítjuk. A fémlemezünket ezt követően kétféleképpen is alapozhatjuk:
- Az egyik módszer, hogy a lemezre egyenletes rétegben alapozó zománcréteget viszünk fel, azt beégetjük, majd erre helyezzük fel a már előzőleg precízen kihajtogatott, méretre vágott drótszálakból kialakított mintát.
- A másik mószer szerint a fém határolóinkat egyenesen az alapra ragasszuk, majd a száradást követően sűrű szűrőn át száraz zománcport szitálunk a felületre, - mintha csak a sütemény tetejét szórnánk be porcukorral. Az így felszitált zománcpornak egyenletesnek és kellően fedőnek kell lennie, hogy az égetés után ne legyen az alap foltos, beégett.
Bármelyik módszert választhatjuk, a végeredmény az lesz, hogy a fémszalagokrögzülnek az alapzománcba, és általuk kialakulnak a rekeszek, melyekbe majd a zománcport tölthetjük.
Rekeszománc esetében soha ne feletkezzünk meg a kontrazománcról, mely az ékszerünk hátsó oldalának feszültségmentesítő zománcozását jelenti.
A rekeszek tisztítása és zománccal való feltöltése
Az égetés során - réz vagy bronz esetében - revesedés alakul ki, melyet savazással tisztítani szükséges. A rekeszek tiszítításánál, - különösen addig, amíg nincs vagy csak kevés zománc van benne - ügyeljünk arra, hogy finoman bánjunk vele,
ne "tépjük" le a felületről, széleit ne hajlítsuk, törjük meg.
Ezt követően jöhet a munka élvezetes része, a rekeszek zománccal történő feltöltése, hiszen ezidáig "csak" az ékszer alapját készítettük elő. A zománcporral való feltöltés nagy odafigyelést és biztos kezet igényel.
A kiválasztott színeket apránként juttassuk a rekeszek közé, ügyelve, hogy a sarkokba is megfelelő mennyiségű zománcport helyezzünk. A zománcport a rekeszek felső széléig töltsük, és vigyázzunk arra, hogy az alkalmazott színek ne keveredjenek egymással, ne szóródjanak át a szomszédos rekeszekbe.
A munkadarabot az első töltés után szárítsuk, majd égessük ki a kemencében. A lehűlést követően tisztítsuk, majd a töltés-szárítás-égetés munkafolyamatot addig folytassuk, amíg a zománcunk egymagasságba kerül a fémszalagokkal.
Ha nem fémszalagot, hanem sodronyt, azaz sodrott drótszálat választunk határolónak és erdélyizománcot szeretnénk készíteni, a zománcot csak a sodrony felső részéig töltsük, ügyelve arra, hogy a sodronyba ne kerüljön zománcpor. Kiégetés után ne csiszoljuk a felületünket, mert a sodrony plasztikusságát elveszítjük. (Nem tilos a sodronyt is síkba csiszolni, ha úgy tetszik, de az már nem erdélyi zománc technika).
A rekeszzománc síkba csiszolása
Tűzzománc ékszerünket a már előzőekeben leírt módon és eszközökkel síkba csiszoljuk, ügyelve arra, hogy a rekeszek fémfelülete mindenhol tisztán látszódjon, ne legyen rajta zománc. Az ékszer finomcsiszálása, fényezőégetése és polírozása már az ismertetett módon történik.
Ha meg szeretnéd tekinteni az áruházban kapható rekeszzománc ékszereket, kattints ide >>
Szöveg: Weigel Mónika