A tűzzománc fogalma
A tűzzománc eszmeisége
A tűzzománc egyike az emberiség által megalkotott legcsodálatosabb anyagoknak! Egyfajta csoda, mely egyszerű, természetes anyagokból az olvasztókatlan fortyogó mélyében novumként született. Az anyag, mely kiváló tulajdonságait akkor mutatja meg igazán, amikor magas hőmérsékleten létrejön a kapcsolata az őt hordozó fémmel. Ezt az üveges szerkezetű anyagot, amit a fémek bevonására szánunk, tűzzománcnak nevezzük.
Ez a különleges bevonat nem összekeverendő más, - manapság divatosnak számító - hasonlóságra apelláló bevonatokkal, melyek csak „az olyanok, mint a tűzzománc” kategóriát közelítik meg! Bevonatok, melyek bár fényesek, csillogóak, simák, mint a tűzzománc, ám anyagi tulajdonságaik, jellemzőik miatt meg sem közelítik a tűzzománc multifunkcionális tulajdonságait.
Ez a fém és tűzzománc között köttetett örökérvényű kapcsolat még mai mértékkel mérve is korszerű, modern, végletekig használható bevonatot eredményez. A tűzzománc bevonat, - ha megfelelően bánunk vele megbecsülve a létrehozásába fektetett fáradozást és energiát - az örökkévalóságig tart!
A tűzzománc fogalma, jelentése
A zománc egy üvegszerűen megszilárdult, szervetlen, főképpen oxidokból álló anyag, melyet különböző adalékanyagokkal vagy anélkül megőrölve egy vagy több rétegben égetnek rá a bevonandó fémfelületre.
A tűzzománcozás tehát lényegében
fémeknek üveggel való bevonása.
Az eredetileg francia émail szó "nem teljesen befejezett olvasztás"-t jelent. Zománcnak nevezzük mind magát az anyagot, mind pedig a segítségével elért végső technikai és művészi teljesítményt.
A tűzzománcozás során a zománcpor 700-900 Celsius hőmérsékleti értékek között felolvad és összekapcsolódik az alapfémmel és sima, fényes, szilárdan tapadó bevonatot alkot. A felolvadás több szakaszban megy végbe, miközben a munka tárgya a zománcégető kemencében a szobahőmérséklettől a maximális kemence hőmérsékletre hevül.
Zománc nyersanyagok
A frittnek a zománcmassza alapját a magas hőmérsékleten olvadó nyersanyagok és folyosítóanyagok alkotják.
Nyersanyagok:
- kvarc azaz SiO2,
- káliföldpát azaz kálium-alumínium-szilikát K2O.Al2O3.6SiO2,
- mészföldpát azaz kálcium-alumínium-szilikát CaO.Al2O3.6SiO2,
- Nátronföldpát azaz nátrium-alumínium-szilikát Na2O.Al2O3.6SiO2 és
- szénsavas magnézia azaz Magnézium-carbonát MgCO3.
Folyosítóanyagok:
- bórsav azaz orto-bórsav H3BO3,
- bórax azaz nátrium-borát Na2B4O7,
- szóda azaz nátrium-karbonát Na2CO3,
- hamuzsír azaz kálium-karbonát CaCO3,
- witherit azaz bárium-karbonát BaCO3 és
- ólompír azaz orto-ólom-plumbát Pb3O4).
Homályosítószerek (csonthamu azaz kálcium-foszfát, kálcium-karbonát 3Ca(PO4)2.CaCO3, ón-dioxid SnO2, Rutil azaz titán-dioxidTiO2, cirkon-dioxid ZrO2, folypát azaz kálcium-fluorid CaF2, kriolit azaz nátrium-alumínium-fluorid) hozzáadásával megfosztjuk átlátszóságától az üvegszerű zománcolvadékot, és így kapjuk a kiindulóanyagot az átlátszatlan zománcok számára.
A zománcmassza színezése
A zománcmassza színezéséhez néhány százaléknyi mennyiségű fém-oxidot, azaz pigmentet adagolhatunk színezőanyagként. Sárga szín: kadmium-szulfid hozzáadásával, barna szín: vas-oxid, cink-oxid és króm-oxid keveréke, piros szín: kadmium-szulfid és kadmium-szelenid keveréke kadmiumpiros vagy bázikus ólom-kromát krómpiros vagy kolloid arany hozzáadása piros színt eredményez. Kék szín: kobaltoxid kobaltkék, a világoskékhez mangán-oxidot, ón-oxidot, króm-oxidot, alumínium-oxidot adagolhatunk. Zöld szín: króm-oxid, alumínium-oxiddal, kobalt-oxiddal, vas-oxiddal tompítva. Fekete szín: króm-oxid, kobalt-oxid, réz-oxid keveréke, nikkel, vas, mangán hozzáadásával. A fehér szín fehér homályosítószer hozzáadásával érhető el.
Ha meg szeretnéd nézni, hogy nálam milyen színekben találsz és rendelhetsz tűzzománc ékszert kattints ide >>
Zománcozható fémek
A tűzzománc nem minden fémmel kapcsolódik, jellemzően az acél, öntöttvas, bronz, vörösréz (sárgaréz nem) zománcozótombak, ezüst (800-as ezüst már nem zománcozható), arany (750% aranytartalom alatti ötvözet nem zománcozható!!!) és a platina.
A zománcozás eszközei
A tűzzománc készítés elengedhetetlen feltétele az égetőkemence, mely képes legalább 700-820 Celsius hőmérséklet elérésére és megtartására. A zománcozandó tárgyakat égető alátétekre, samott-lapokra, ötvözetlen szerkezeti acél tüskékre helyezzük, a kemencében az égetőfogó és égetővilla segítségével mozgatjuk. A zománcok töréséhez porcelán vagy achát törőmozsár szükséges. A zománcport porcelán vagy műanyag csészébe tehetjük, melyből a fémfelületre zománcozó spatulyák, kanalak, ecsetek segítségével juttatjuk. Szükségünk lehet még finom szemű szitára a száraz zománc felszitálásához. A zománc csiszolásához szilícium-karbid csiszolókövet vagy gyémántcsiszolót használunk. Az utómegmunkálásnál különböző szemcsenagyságú csiszolópapírokra van szükség.
Ha szeretnél benézni a műhelyembe, körülnézni az eszközeim és szerszámaim között, ide kattitva megteheted.
Felhasznált irodalom: Barta Emil - Tűzzománcozás