"Az univerzum történetekből épül, nem atomokból" Muriel Rukeyser
A történetek tartják egyben az emberiséget. Már évezredekkel ezelőtt is, a bölcsektől (sámánoktól, varázslóktól… stb) hallott történetekből születtek ősi legendák, vallások alapjait fektették le. A történelem során minden kultúra elmesélte a maga történetét, melyeket ma mítoszokként ismerünk. Egész életünket át- és átszövik a különféle történetek, melyek a bölcsőtől a sírig kísérnek utunkon. Gyermekkorunkban mesének hívtuk őket, majd kalandregényeknek, a modern korban filmek, filmsorozatok lettek, de elmondható, hogy mindig ott voltak és vannak a hétköznapokban, hiszen „a történelem történetek mesélése”.
A jó történeteket pedig akár hétköznapi vagy különleges hősök mozgatják, mind hatással vannak az életünkre. Köztünk élnek, képmásuk a ruháinkat, tárgyainkat díszítik, mondataikat fejből tudva idézzük. A történetek megelevenednek mesehőseikben, karaktereikben, ikonikus tárgyaikban, jelképeikben, logójukban. A közös terekben testvériségeket hoznak létre, vígaszt nyújtanak, erőt adnak, történeteink jelképei, hősei ezáltal mindennapjaink legandájává válnak.
~~~
A nagysikerű Odaát című filmsorozatot 2005-2020 között készítették és vetítették az amerikai csatornákon, Magyarországon 2006-tól nyerhettünk betekintést a film által bemutatott természetfeletti világba. A sorozat két fivér Dean és Sam Winchester életét, küzdelmeit és megpróbáltatásait követi nyomon, amint paranormális történéseket és más megmagyarázhatatlan eseteket oldalnak meg. A sorozat a maga nemében kimagasló, 15 évados játékidőt teljesített, melynek során a fiúk számtalan természetfeletti lénnyel, boszorkánnyal, varázslóval, bibliai szereplővel, angyalokkal, démonokkal és magával Istennel is harcba szálltak vagy kötöttek szövetséget. Kalandjaik során több ikonikussá vált tárgy vagy szimbólum kíséri és segíti őket, melyek közül az egyik a démonok távoltartására is használt sonnen pentagram, melyet tetoválás formájában viselnek a Winchester fivérek.
A pentagramról
A pentagram egy szabályos ötszög átlói által alkotott ötágú csillag. Elnevezése görög eredetű, a pentagrammon szóból kiindulva, az „öt vonal” kifejezésre utal. Ősidők óta az egyik legfontosabb szimbólum, amely mágikus tulajdonságokat képvisel (nem sátánista szimbólum!).
Már i.e. 3000 körül használták mezopotámiai írásokban. Babilóniában az öt irányt képviselte és ezek az irányok fontos asztrológiai jelentéssel bírtak. A görögöknél a tökéletesség jele (Püthagorasz-féle csillag), a rómaiaknál Vénusz és az istenek szimbóluma volt. A keresztények is átvették, az öt érzék (látás, hallás, ízlelés, szaglás, tapintás), az egészség, a betlehemi csillag, illetve Krisztus öt sebének jelképeként. A középkorban az öt őselemet jelképezte, illetve a kvinta esszencia, a tudományok kulcsának, a titkok pecsétjének tartották. A reneszánsz korban és az azt követő időszakban a pentagram az emberi faj diadalát szimbolizálta a természet felett. (Erre is utal Leonardo da Vinci híres rajza.)
Ennek a korszaknak az okkultizmusán alapuló pentagram lett a modern okkultisták jelképe is, az öt őselem egyensúlyát ábrázolva. A szabadkőművesek szerint az első anyag, az élet forrása, a lángoló csillag, a Nap. A kínai hagyomány szerint az öt elemet jelöli: tűz, víz, föld, fém, fa.